„Jarmark Garncarski- historie nieznane” w Medyni Głogowskiej, zgodnie z założeniami jego twórców konsekwentnie zmierza w stronę formy festiwalowej. A pewnie nawet już nim jest- festiwalem dobrego rzemiosła, świetnej muzyki, różnorodnych form animacji, a także wspaniałej, lokalnej kuchni. Przede wszystkim jednak jarmark medyński jest wydarzeniem, które pozwala turystom zaglądać do dawnych pracowni garncarzy, unikalnych galerii ceramicznych, zaprasza do spacerowania po wiejskich uliczkach, ogrodach i łąkach, do spotkań ze starszymi i młodymi twórcami, w miejscu, w którym oni żyją i pracują.
Mieszkańcy Medyni, garncarze od wielu pokoleń, sami odkrywają o sobie wciąż nowe, niezwyczajne historie, które przenoszą do przestrzeni festiwalowej za pomocą opowieści, teatru, muzyki. Przywykli już do turystów, którzy zachwycają się tym, co dla nich do tej pory było zwykłą, ciężką robotą. Teraz chętnie dzielą się swoim doświadczeniem; cierpliwie i z wyrozumiałością uczą toczenia naczyń z gliny na garncarskim kole i wypalania ich w wielkim piecu opalanym drewnem.
Jarmark Garncarski – Historie nieznane, odbył się w niedzielę 7 lipca. Jego organizatorem głównym była Gmina Czarna i jej jednostka Ośrodek Garncarski MEDYNIA. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków MKiDN z Funduszu Promocji Kultury oraz z Funduszy Europejskich, wsparte zostało także przez lokalnych sponsorów. Jarmark otworzył Wójt Gminy Czarna, Pan Józef Buk oraz dyrektor Ośrodka Garncarskiego MEDYNIA, Pani Małgorzata Wisz.
Ważnym punktem imprezy było wręczenie Nagrody im. Franciszka Kotuli dla Pani Władysławy Prucnal w roku, w którym przypada jubileusz 75- lecia pracy twórczej artystki. Nagrodę w imieniu Województwa Podkarpackiego wręczył Wicemarszałek, Pan Karol Ożóg. Oficjalne gratulacje jubilatce złożyli Pan Kazimierz Gołojuch, Poseł na Sejm RP, Pan Piotr Pilch, Wicemarszałek WP, Pani Teresa Kubas- Hull, Wojewoda Podkarpacki, Pani Barbara Pilawa Krauz, Wicestarosta Łańcucki, i inni. Jak co roku uroczyście otwarty został piec z wypaloną ceramiką a mieszkańcy Medyni, Pogwizdowa i Zalesia kilku pokoleń pochwalili się swoimi umiejętnościami pracy na kołach garncarskich. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy z uczestników imprezy mógł wziąć udział w warsztatach, które odbywały się w pracowniach i w plenerze. W różnorodności oferowanych atrakcji, w gwarze rozmów i koncertów uwagę publiczności zdołali zatrzymać aktorzy niezwykłego spektaklu plenerowego „Historie nieznane”.
Na scenie zagrali i zaśpiewali: zespół dziecięcy MEDYNKA, kapela Nikodema Dyrkacza, zespoły: The
Freeborn Brothers, White Raven, oraz Piersi.