Tak planujcie wakacje żeby 9 lipca koniecznie być na Podkarpaciu, a dokładnie w Medyni!
Będziecie świadkami bicia rekordu: jednocześnie przy kołach garncarskich zasiądą najmłodsi i najstarsi mieszkańcy naszego zagłębia! A ilu? To się jeszcze okaże.
Ale to oznacza, że będziecie mieć duuużo więcej okazji do rozpoczęcia swojej przygody z garncarstwem niż dotychczas! Bowiem podczas wydarzenia nasze koła i garncarze będą do Waszej dyspozycji! (Oczywiście w ustalonych godzinach). Więcej o tym innym razem.
A kto na scenie? Otóż namówiliśmy się już z:


witek muzyk ulicy


Karolina lizer i jej folk orkiestra


Somethingski


Magdalena Białorucka
Program 2023
14:00 Oficjalne rozpoczęcie Jarmarku Garncarskiego OTWARCIE PIECA z wypaloną ceramiką
14:45 Wszyscy jesteśmy garncarzami – toczenie naczyń na kole przez mieszkańców
15:15 MISTRZOWSKI POKAZ GARNCARSKI z udziałem przedstawicieli ośrodków garncarskich z Polski i Ukrainy.
- warsztaty nie tylko garncarskie
- Kiermasz sztuki ludowej, garncarstwa i innego rzemiosła
- Kuchnia w glinianych naczyniach
- Zwiedzanie
- Projekcje filmów
- Zabawy dla dzieci
15:45 KONCERTY
- Zespół Dziecięcy Medynka z Medyni Głogowskiej
- Zespół Śpiewaczy i Kapela Wołanie
- Magdalena Białoruska – Ogorzelec
- Somethingski
- Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra
21:00 Witek Muzyk Ulicy
22:00 Potańcówka
Impreza Towarzysząca Konkurs kulinarny KGW – Bitwa regionów
Wystawa „Formy zoomorficzne w ceramice” – Stowarzyszenie „Nie święci garnki lepią” z Ukrainy
Oficjalny plakat jarmarku

O Jarmarku
Jarmark Garncarski w Medyni Głogowskiej to festiwal rzemiosła, muzyki i regionalnej kuchni. Na uliczkach Medyni rozstawione są wtedy stoiska z rzemiosłem i estrada koncertowa, a w Ośrodku Garncarskim MEDYNIA odbywają się warsztaty garncarskie dla całych rodzin, prowadzone przez garncarzy miejscowych i przyjezdnych.
Głównym punktem programu jest niezmiennie uroczyste otwarcie tradycyjnego pieca garncarskiego z wypaloną ceramiką. Wypał w piecu jest widowiskowym pokazem dawnej, rzadko dziś spotykanej technologii, w którym kilku garncarzy z zagłębia medyńskiego. Cały proces zajmie trzy dni – od precyzyjnego układania ceramiki w piecu, przez 10-ciogodzinny wypał, aż po oficjalne, uroczyste otwarcie pieca.
Następnym ważnym punktem programu będzie jednoczesny pokaz toczenia naczyń na kołach garncarskich przez blisko 20 mieszkańców zagłębia w różnym wieku. Celem tej akcji będzie pokazanie, że rzemiosło w tym miejscu Polski i Europy jest nadal żywe, że dawne pracownie i sprzęty nie zostały zniszczone ale stanowią ważną rodzinną i społeczną tradycję. Przeprowadzenie akcji będzie wymagało w niektórych przypadkach naprawy starych kół garncarskich, które obecnie znajdują się w nieczynnych pracowniach.
W trakcie trwania imprezy organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem miejsc tradycji: Galerii Ludowej Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, artystki nagrodzonej w 2022 r. Orderem Odrodzenia Polski oraz miejscowego kościoła z ceramicznymi mozaikami. Udostępnione będą także wszystkie, znajdujące się na terenie ośrodka ekspozycje stałe, w tym projekcje archiwalnych filmów. Uczestnicy wydarzenia biorą także udział w grze terenowej prowadzonej na terenie zagłębia.
Podczas jarmarku poza ceramiką prezentowane jest również inne rzemiosło i sztuka ludowa. Ważną częścią wydarzenia jest regionalna kuchnia, w tym potrawy pieczone w glinianych naczyniach na ogniskach i w chlebowych piecach, a także regionalne proziaki prosto z tradycyjnej kuchennej blachy.
Materiały do pobrania dla Wystawców
Wszystkich, którzy pragną zaprezentować własną ofertę i produkty z dziedziny rzemiosła, rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnych produktów spożywczych zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem wystawcy i zgłoszenie swojego udziału.
Kontakt: Biuro Ośrodka Garncarskiego MEDYNIA
37-126 Medynia Głogowska 383
17 77 26 883
Lokalizacja

Ośrodek Garncarski MEDYNIA realizuje projekt pt. „Wszyscy jesteśmy garncarzami- organizacja Jarmarku Garncarskiego”
„Dofinansowano z budżetu państwa- ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”


