Ośrodek Garncarski MEDYNIA realizuje projekt pt. „Wszyscy jesteśmy garncarzami- organizacja Jarmarku Garncarskiego”

„Dofinansowano z budżetu państwa- ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

 

„Zadanie jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020” 

Jarmark Garncarski – Historie nieznane!

– pod takim hasłem odbędzie się w tym roku nasze największe wydarzenie, na które zapraszamy 7 lipca.

O jakich historiach będziemy Wam chcieli opowiedzieć i kogo u nas spotkacie i usłyszycie – o tym już wkrótce na naszej stronie.

Tymczasem zaklepcie pierwszą niedzielę miesiąca dla Medyni.

Nasz projekt jarmark garncarski- Historie nieznane otrzymał dofinansowanie z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Motyw czarnych, dziwnych ptaszków zdobi najstarsze naczynie, jakie znajduje się w naszym ośrodku.

Materiały do pobrania dla Wystawców

Wszystkich, którzy pragną zaprezentować własną ofertę i produkty z dziedziny rzemiosła, rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnych produktów spożywczych zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem wystawcy i zgłoszenie swojego udziału.

Kontakt: Biuro Ośrodka Garncarskiego MEDYNIA

37-126 Medynia Głogowska 383

17 77 26 883

biuro@medynia.com

www.medynia.com

Lokalizacja

JARMARK GARNCARSKI 2023

Ponad dwudziestu mieszkańców zagłębia garncarskiego zasiadło do kół garncarskich podczas Jarmarku w Medyni. Tym najmłodszym pomagali rodzice i dziadkowie. Na pokaz przyszli też najstarsi garncarze, żeby ocenić czy będą mieli godnych następców. Wydarzenie to jest bezprecedensowe zważywszy, że żaden z tradycyjnych ośrodków garncarskich w Polsce nie ma tylu młodych kontynuatorów  tego rzemiosła. 
Po mieszkańcach  swoimi mistrzowskimi umiejętnościami pochwalili się garncarze z różnych regionów Polski i Ukrainy.
Później koła już były dostępne dla wszystkich chętnych.
Akcja pokazała, że Medynia jest szczególnym miejscem na kulturowej mapie Polski.  Żywotność zjawiska jakim są umiejętności garncarskie tutejszych mieszkańców sprawiła, że  zostały one wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa.

Cieszymy się ogromnie i dziękujemy Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

XXIII Jarmark Garncarski w Medyni Głogowskiej  oficjalnie został otwarty przez gospodarzy miejsca       oraz zaproszonych gości, którzy przekazali swoje uznanie dla pielęgnowanej przez garncarzy tradycji.  Jak co roku otwarty został też piec garncarski, który wystygł już na tyle, że można było wyjąć z niego kilka naczyń aby sprawdzić czy wypał się udał.  

Podczas wydarzenia odbywały się warsztaty prowadzone przez miejscowych garncarzy i ceramików z innych regionów Polski i Ukrainy , kiermasz ceramiki i innego rzemiosła, zwiedzanie ekspozycji ośrodka i Galerii Władysławy Prucnal oraz koncerty. 

Na scenie zadebiutował zespół MEDYNKA złożony z najmłodszych uczniów szkoły w Medyni Głogowskiej, który zaśpiewał piosenki Lasowiackiej i rzeszowskie, a przede wszystkim utwór „Polecieć za głosem skowronka” do słów Władysławy Prucnal, z muzyką Nikodema Soszyńskiego.

Zagrali też Wolanie, Somethingski, Witek Muzyk Ulicy oraz Karolina Lizer, która specjalnie na jarmark napisała przepiękną pieśń i Medyni

Imprezą towarzyszącą był konkurs kulinarny skierowany do kół gospodyń wiejskich  z powiatów łańcuckiego i leżajskiego. III Nagrodę w konkursie zdobyło Stowarzyszenie Jodełka z Zalesia.

Wspaniałą kuchnię garncarzy, a więc potrawy pieczone w glinianych naczyniach, prezentowały poza konkursem gospodynie z Medyni Głogowskiej.

Odtwórz wideo

witek muzyk ulicy

Odtwórz wideo

Karolina lizer i jej folk orkiestra

Odtwórz wideo

Somethingski

Odtwórz wideo

Magdalena Białorucka

Program 2023

14:00 Oficjalne rozpoczęcie Jarmarku Garncarskiego OTWARCIE PIECA z wypaloną ceramiką

14:45 Wszyscy jesteśmy garncarzami – toczenie naczyń na kole przez mieszkańców

15:15 MISTRZOWSKI POKAZ GARNCARSKI z udziałem przedstawicieli ośrodków garncarskich z Polski i Ukrainy.

 • warsztaty nie tylko garncarskie
 • Kiermasz sztuki ludowej, garncarstwa i innego rzemiosła
 • Kuchnia w glinianych naczyniach
 • Zwiedzanie
 • Projekcje filmów
 • Zabawy dla dzieci

15:45 KONCERTY

 • Zespół Dziecięcy Medynka z Medyni Głogowskiej
 •  Zespół Śpiewaczy i Kapela Wołanie
 • Magdalena Białoruska – Ogorzelec
 • Somethingski
 • Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra


21:00 Witek Muzyk Ulicy


22:00 Potańcówka

Impreza Towarzysząca Konkurs kulinarny KGW – Bitwa regionów
Wystawa „Formy zoomorficzne w ceramice” – Stowarzyszenie „Nie święci garnki lepią” z Ukrainy

Oficjalny plakat jarmarku

O Jarmarku

Jarmark Garncarski w Medyni Głogowskiej to festiwal rzemiosła, muzyki i regionalnej kuchni. Na uliczkach Medyni rozstawione są wtedy stoiska z rzemiosłem i estrada koncertowa, a w Ośrodku Garncarskim MEDYNIA odbywają się  warsztaty garncarskie dla całych rodzin, prowadzone przez garncarzy miejscowych i przyjezdnych.

Głównym punktem programu jest niezmiennie uroczyste otwarcie tradycyjnego pieca garncarskiego z wypaloną ceramiką. Wypał w piecu jest widowiskowym pokazem dawnej, rzadko dziś spotykanej technologii, w którym  kilku garncarzy z zagłębia medyńskiego. Cały proces zajmie trzy dni – od precyzyjnego układania ceramiki w piecu, przez 10-ciogodzinny wypał, aż po oficjalne, uroczyste otwarcie pieca.

Następnym ważnym punktem programu będzie  jednoczesny pokaz toczenia naczyń na kołach garncarskich przez blisko 20 mieszkańców zagłębia  w różnym wieku.  Celem tej akcji będzie pokazanie, że rzemiosło w tym miejscu Polski i Europy jest nadal żywe, że dawne pracownie i sprzęty nie zostały zniszczone ale stanowią ważną rodzinną i społeczną tradycję. Przeprowadzenie akcji będzie wymagało w niektórych przypadkach  naprawy starych kół garncarskich, które obecnie znajdują się w nieczynnych pracowniach.

W trakcie trwania imprezy organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem  miejsc tradycji: Galerii Ludowej Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, artystki nagrodzonej w 2022 r. Orderem Odrodzenia Polski oraz miejscowego kościoła z ceramicznymi mozaikami. Udostępnione będą także wszystkie, znajdujące się na terenie ośrodka ekspozycje stałe, w tym projekcje archiwalnych filmów.   Uczestnicy wydarzenia biorą także udział w grze terenowej prowadzonej na terenie zagłębia.

Podczas jarmarku  poza ceramiką prezentowane jest również inne rzemiosło i sztuka ludowa.  Ważną częścią wydarzenia jest regionalna kuchnia, w tym potrawy pieczone w glinianych naczyniach na ogniskach i w chlebowych piecach, a także regionalne proziaki prosto z tradycyjnej kuchennej blachy.