Tak planujcie wakacje żeby 9 lipca koniecznie być na Podkarpaciu, a dokładnie w Medyni!

Będziecie świadkami bicia rekordu: jednocześnie przy kołach garncarskich zasiądą najmłodsi i najstarsi mieszkańcy naszego zagłębia! A ilu? To się jeszcze okaże.

Ale to oznacza, że będziecie mieć duuużo więcej okazji do rozpoczęcia swojej przygody z garncarstwem niż dotychczas! Bowiem podczas  wydarzenia nasze koła i garncarze będą do Waszej dyspozycji! (Oczywiście w ustalonych godzinach). Więcej o tym innym razem. 

A kto na scenie? Otóż namówiliśmy się już z:

Odtwórz wideo

witek muzyk ulicy

Odtwórz wideo

Karolina lizer i jej folk orkiestra

Odtwórz wideo

Somethingski

Odtwórz wideo

Magdalena Białorucka

O Jarmarku

Jarmark Garncarski w Medyni Głogowskiej to festiwal rzemiosła, muzyki i regionalnej kuchni. Na uliczkach Medyni rozstawione są wtedy stoiska z rzemiosłem i estrada koncertowa, a w Ośrodku Garncarskim MEDYNIA odbywają się  warsztaty garncarskie dla całych rodzin, prowadzone przez garncarzy miejscowych i przyjezdnych.

Głównym punktem programu jest niezmiennie uroczyste otwarcie tradycyjnego pieca garncarskiego z wypaloną ceramiką. Wypał w piecu jest widowiskowym pokazem dawnej, rzadko dziś spotykanej technologii, w którym  kilku garncarzy z zagłębia medyńskiego. Cały proces zajmie trzy dni – od precyzyjnego układania ceramiki w piecu, przez 10-ciogodzinny wypał, aż po oficjalne, uroczyste otwarcie pieca.

Następnym ważnym punktem programu będzie  jednoczesny pokaz toczenia naczyń na kołach garncarskich przez blisko 20 mieszkańców zagłębia  w różnym wieku.  Celem tej akcji będzie pokazanie, że rzemiosło w tym miejscu Polski i Europy jest nadal żywe, że dawne pracownie i sprzęty nie zostały zniszczone ale stanowią ważną rodzinną i społeczną tradycję. Przeprowadzenie akcji będzie wymagało w niektórych przypadkach  naprawy starych kół garncarskich, które obecnie znajdują się w nieczynnych pracowniach.

W trakcie trwania imprezy organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem  miejsc tradycji: Galerii Ludowej Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, artystki nagrodzonej w 2022 r. Orderem Odrodzenia Polski oraz miejscowego kościoła z ceramicznymi mozaikami. Udostępnione będą także wszystkie, znajdujące się na terenie ośrodka ekspozycje stałe, w tym projekcje archiwalnych filmów.   Uczestnicy wydarzenia biorą także udział w grze terenowej prowadzonej na terenie zagłębia.

Podczas jarmarku  poza ceramiką prezentowane jest również inne rzemiosło i sztuka ludowa.  Ważną częścią wydarzenia jest regionalna kuchnia, w tym potrawy pieczone w glinianych naczyniach na ogniskach i w chlebowych piecach, a także regionalne proziaki prosto z tradycyjnej kuchennej blachy.

Materiały do pobrania dla Wystawców

Wszystkich, którzy pragną zaprezentować własną ofertę i produkty z dziedziny rzemiosła, rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnych produktów spożywczych zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem wystawcy i zgłoszenie swojego udziału.

Kontakt: Biuro Ośrodka Garncarskiego MEDYNIA

37-126 Medynia Głogowska 383

17 77 26 883

biuro@medynia.com

www.medynia.com

Lokalizacja

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

„Zadanie jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020” 

Skip to content